Klaasist- vs plastistkasvuhoone ?

Hea kasvuhoone puhul oled investeeringuga rahul ka aastate pärast.

  • Kuidas teha valik ?
  • Millistel tingimustel rajada kasvuhoone ?

Kasvuhoone oleks hea paigutada päikeselisele kohale aias, eemale suurtest puudest. Hea suund oleks põhja-lõuna suunaline, siis saaks taimed maksimaalse valguse päeva jooksul. Suured puud üldjuhul tekitavad palju prahti ning võidavad lasta alla kuivanud oksi tuulega mis kõik muutub kasvuhoonele ohtlikuks.

Kasvuhoone valikul peaks läbi mõtlema, mida on plaanis seal kasvatada ja kui palju – sellest sõltub suurus.

Kas kasvuhoone pidamine on tõeline kirg või lihtsalt üks lisategevus aias? Ilmselt see ütleb kõik kui suur saab olema inimese rahapaigutus kasvuhoonesse. Suurem investeering tasub ennast perspektiivis ja igapäevases kasutusmugavuses kindlasti ära. Kvaliteetne kasvuhoone on aia ehteks, mitte ainult praktiliseks kohaks.

Kasvuhoone ostmine on otsus pikaks ajaks. Isegi auto ei pea nii kaua vastu kui hea kasvuhoone. Mõelge siis hästi läbi kui head kasvuhoonet Teie ja teie lapsed väärt on.

Elu muudab lihtsaks elektrilised katuseluugid, nii ei pea 2 korda päevas turnima ega küünitama lae all. Samuti peaks igas kasvuhoones olema kaasaegne keraamiliste anduritega kastmissüsteem, mis tagab taimedele ühtlase niiskustaseme. Kasvuhoone pidamine ei tohi kujuneda nuhtluseks ja kohustuseks, vaid peaks pakkuma naudingut. Rikked automaatikaga on harvanähtav, nii tasub jätta tüütud tegevused masinate hooleks.

Riiulid kasvuhoones tulevad kasuks nagu ka tööpind istutamiseks. Riiulid võimaldavad kasutada piiratud ruumi optimaalselt ära ning töölaua tasapindadele saab paigutada ka vajalikud tööriistad, potid ja abivahendid.

Kuidas teha vahet materjalidel ?

Kasvuhoone peaks olema alumiiniumist konstruktsiooniga ja kattematerjalina soovitame kindlasti polükarbonaat mitte klaasi.

Alumiiniumraam on kerge ja kestab väga-väga kaua, erinevalt rauast, mis roostetab aastatega läbi.

Millised on nende materjalide plussid ja miinused?

Klaaskasvuhoone tekitab küll nostalgiat ja on veidi odavam, aga puruneb kergesti (ohtlik lastega peredele), vajab rohkem hooldust ning pole taimede seisukohast nii hea lahendus.

Klaasi eeliseks võib pidada selle odavust, kuid hinnavahe väheneb iga aastaga. Parem on ka läbipaistvus ning klassikaline välimus – paljudele meeldib, et kasvuhoone on just harjumuspäraselt klaasist.

Polükarbonaat on taimede seisukohast parim: hajutab valgust, laseb läbi taimedele vajaliku spektriosa ja hoiab hästi sooja. Viimane on eriti oluline öökülmade puhul. Polükarbonaat ei purune kergelt, on pikaealine, kaalult kerge ja lihtne hooldada.

Paksus võib jääda 6-8mm juurde. Suurematel kasvumajadel tuleb minna maksimumi peale välja(vähemalt katus), 8mm aitab vältida seda, et katus sisse ei vajuks lumerohke talvega.

Plastiku ainuke miinus, mida ka soome kolleegid oskasid välja tuua, on seni veel kallim ruumeetri hind.

Kuidas valida endale sobiv suurus?

Milline kasvuhoone eristub teistest ?

Kasutusmugavus peaks olema maksimum. Tunned et tegid õige otsuse ja oled investeeringuga rahul ka aastate pärast. Halvema kasvumaja puhul oled ilmselt rõõmus vaid kassas kui vähe maksma pidid, kuid ülejäänud aja mõtled kui vale valiku olid teinud.

  • Hea kasvuhoone on seest avar ja väljast viisakas, konstruktsioon on tugeva profiiliga ja jäik ning kannatab ära nii raske lume, tormituuled kui katusele ronimise. Hea kasvuhoone uksed ja luugid käivad kergelt ja kindlalt (halva kasvuhoone luugid logisevad ja uksed tulevad kergesti siinidelt maha).  Rusikareegel on see, et ergonoomiliste asjadega harjud kiiresti ega pane neid varsti tähele, ebamugavad asjad tuletavad ennast aga pidevalt meelde.

Kõik eritellimus plastklaasid leiad Plastexpertidelt.