Kuidas leida oma kodule küttesüsteem

Milline peaks üks mõnus ja mugav kodu olema?

Maalehe artikkel headest küttesüsteemidest leiad siit.

Kodus on tuhandeid asju mis peavad väga täiuslikud olema, üks neist on kindlasti puhta õhuga, soojad toad. Ei ole just hubane, kui õues on külm ja kõle ning kodus on ka külm.

Kaasaegseks teeb kodu see kui kõikides tubades on ühtlaselt soe temperatuur. Nagu ka inimesel ei saa olla suure keha kohta väga väike süda, ei saa ka suurel majal olla väike küttesüsteem. Kas energiakandjat põletatakse kohalikus katlamajas, või tehakse seda kuskil kaugemal keskkatlamajas ning soe tuleb majja trasside kaudu, on asja üks külg. Tähtis on see kui väga teile endale meeldib küttelahendus ning kui palju kulub selle kütmiseks ressursse. Siinkohal on õige aeg välja öelda eluliselt ning ka majanduslikult tähtis tõde: “rikas pole see, kes palju ja kallilt ostab, vaid see, kes vähe kulutab”.

Meie geograafilises elupiirkonnas on võimalus valida mitmete kütteliikide vahel. Nii mõndagi energiaallikat ei ole meil veel võetud kasutamisele või kasutatakse vähe. Võib öelda, et traditsioonilisi energialiike kasutatakse ebaökonoomselt.Sooja võib mitut moodi toota. Kütteaineks võib olla puit erinevates variantides (halupuu, pellet), kütteõli, elekter, gaas, päikeseenergia, maasoojuspumbad ja õhusoojus jne. Kuidas aga need energialiigid muuta kõige kasulikumalt, ökonoomsemalt ja efektiivsemalt soojusenergiaks? See on juba kõigi enda otsustada kui mugavat lahendust soovib, paljuski mängib rolli finants, sest kõik mugav maksab.


Hoones on alles siis tõeline kodutunne kui see annab perele meeldiva keskkonna.

Kodu on koht, kus puhatakse tööväsimust välja ja rahuldatakse nii ihu- kui hingevajadusi. Kodu on koht, kus perekond tunneb end turvalisena ja privaatsena. Päevatööst väsinuna naastes töölt koju, peab tõeline kodu pakkuma alati head võimalust tunda end vabalt ja mugavalt, et järgmiseks tööpäevaks olla igati vormis ja väljapuhanud. Isegi siis kui väljas on halb ilm, sajab vihma, lund või laus torm, saab pere tunda end hästi kui majal on olemas hea küttesüsteem. Tähtsat osa etendab elamu ehitamisel selle soojapidavus ehk soojakaod väliskeskkonda ja ventilatsioonile.

Kuidas ja leida oma majale efektiivseim küttelahendus?

Kui hakatakse omale uut kodu rajama või olemasolevat renoveerima, tõuseb nii või teisiti päevakorrale elamu küttesüsteemi probleem. Ka siin tasuks teha ise kodutöö ära või uurida ekspertide käest. Suur infokogus tuleb lahti mõtestada. Kergem on seda teha, kui kasutada erapooletute asjatundjate abi. Tehes valikut tuleb mõelda tuleviku perspektiivis, et raha mis investeeritud saab ei läheks raisku. Siinkohal soovitus: liigne kokkuhoid maksab hiljem mitmekordselt kätte. Töövõtuks tuleks võtta pakkumisi mitmetelt küttesüsteeme ehitavatelt firmadelt. Vaata tähelepanelikult üle mida sa mingi raha eest saad, pööra tähelepanu lõpphindadele mitte materjalide või seadmete tükihinnale. Et hinnapakkumine läheks libedamini läbi, pakutakse tihtipeale odavaid ja kehvema kvaliteediga seadmeid ning materjale. Pelletkatelde populaarsus on tõusuteel!

Seega erilist tähelepanu tulebki pöörata seadmete ja materjalide kvaliteedile ning otstarbekusele ja küttesüsteemi skeemile (projektile). Pakkumine võidakse alati ka keerukalt kokku panna, et firmast jääks tähtis mulje, kuid klient kes ei ole asjadega kursis võib minna vabalt odavama hinna suunas.