Milline katus valmistada ?

Katusekatte või -tööde maksumust saab vaadata kui hädapärase olukorra päästmist või siis hoopis kui täispaketti, mille tulemusena sünnib funktsionaalne katuselahendus. Viimane lähenemine kindlustab selle, et maja ei ähvardaks piksenooled, lumerohked talved ega jääpurikad.

Katusesüsteemid veele.

Kindlasti oleme kõik näinud maju millel vihmavesi on mööda seina alla nirisenud ning jätnud jubeda musta triibu mööda seina alla, selle vältimiseks ongi vaja uuesti investeerida ka korralikkudesse rennidesse ning torudesse, mis vihmavee kindlapeale majast eemale juhivad. Renne valides peaks arvestama sellega, et neil võiks olla võimalikult vähe liitekohti, ning seetõttu oleks parem kasutada võimalikult pikki ja mõistlikkuse piires ühes tükis renne.

Eesti metallkatuste ehitusstandardi järgi nõutakse rennikonksude kinnitamist sarikatesse, mitte vaid suvalises kohas laudadesse.

Räästate juures on kindlasti tähtis kasutada kahepoolset tsingitud metalli, sest rooste on kiirelt tekkima ajale mis on peaaegu alati niiske.

Piksekaitse

Pea igal suvel põleb mõni elu- või tootmishoone Eestis maha pikselöögist tekkinud tulekahju tõttu. Piksekaitse puhul on kaks elementi mis mängivad rolli: Üks asi on tagada süsteemiga majale kindel maandus mis suunaks äikselöögi majalt maasse, teine asi on see, et kehvasti või ebakorrektselt paigaldatud maandus võib sellegi poolest majale kahju valmistada äikesenoole tabamisel. Mõeldes vaid sellele, et suur raha on pikse ennetusse ära pandud kuid reaalse juhtumi korras see isegi ei kaitseks on ennekuulmatu! Sama soovitus, lasta katusele vaid asjatundjad, kehtib ka näiteks päiksepaneelide paigalduse korral.

Läbimõeldud korstnale ligipääs muudab korstnapühkija elu lihtsamaks.

Väike kalle katusel tähendab juba ohtu, eriti kui tegu on kõige libedama variandiga nagu plekkkatus. Mõistlik oleks katusetööd tehes paigaldada redel ja ümber korstna kindel platvorm.

Oluline on kontrollida, kuidas käiguteed ja redelid katusele kinnitada. Tootjalt tasub uurida, millised on nõuded ja soovitused, et paigaldatud tooted näiteks raskema kondiga peremehe all ei laguneks.

Läbi tasub ka see mõelda kas redel katusele pääsemiseks kinnitatakse räästa alla või on see fikseeritud seina külge, et on võimalik kohemaid katusele ronida. Samuti on loodud lahendused kõrgemate korstnate otsa ronimiseks, sellisel juhul lisab turvatunnet seljatagune turvakaar, eriti kõrgete redelite korral ka turvasiinid turvaköie kinnitamiseks.


Kas teadsid?

Eramajades võib omanik kütteseadet ise puhastada, kuid iga viie aasta jooksul peab seal seadme üle vaatama ja puhastama kutseline korstnapühkija.


Lumeveer

Tõkke ülesanne on peatada katuselt alla libisevad lumekamakad mis allolijaid vigastada võiksid. Lumetõkete asetus räästas peab olema selline, et tekkiv koormus langeks kandeseintele.

Hea oleks kasutada lahendusi, mis tagavad sula või kergema lumesaju korral lume sulamise või langemise lumetõkete alt üle räästa. Selleks sobivad torudega lahendused või lumetõkkeaiad. Nn kolmnurksed lumetõkkeplekid on küll odavad, kuid lõhuvad koormusele järele andes ka katusekatte.

Lumetõkete paigaldamine ei vabasta majaomanikku paraku lõplikult lume lükkamise „mõnudest”. Heaperemehelik on paksem lumi katustelt siiski eemaldada vähemalt selles osas, mis ületab lumetõkete kõrgust.