Moodulmaja.

Uus kodu moodulmaja ?

Kuigi suurem osa Eesti arhitekte ei pea moodulmajadest suuremat lugu, ei ole tegelikkuses asi siiski nii hull. Tänu sellele, et meie põhjanaabrite seas on sellised kodus väga populaarne siis on nad leidnud ka Eestisse oma tee.

Kui arvestada tänast päeva siis moodulitel pole häda mitte midagi, sest neil on väga suur arhitektuurivõimalus. See aeg, kus kõik majad olid ühesugused on möödanik, ning võimalik on tellida vägagi erinevaid majatüüpe ning lahendusi. Mis muudab asja veel eriti heaks on kiirus ja soodne hind mis ületab kaugelt teisi maju. Arvestades majanduskriisi aegasiis keegi ei alustanud väga oma uue kodu rajamisega, sest kindlaks takistuseks oli raha. Alati on võimalus raha laenata kuid, milleks raha laenata kui raha nagunii pole algseltki, nii kaob ka mõte suure laenu võtmisel.

Seetõttu on minu arvates ootuspärane, et pered, kes plaanivad mõistliku hinna eest oma majani jõuda, vaatavad moodulmajade poole. Kuna saime just aru potentsiaalist siis ka selle potentsiaali kasutajaid on palju, nii on turul olemas palju pakkujaid. Põhiline, mille järgi valida, peaks olema ennekõike tehasepaketi sisu ja selle kvaliteet ehk milline on maja energiasäästlikkus, milliseid uksi ja aknaid kasutatakse.


Näiteks pakub Soome moodulmaja tootja hetkel 147 tehasepaketti ja selle paigaldust 39 000 eurot ehk u. 610 000 krooni. Eelmise näite moodulmajad on varustatud parima energiamärgistusega ning võib ka panna nelja klaasiga PVC aknad mis teeb moodulmajast juba väga soojapidava koha.

Kui moodulmajad on komplekteeritud tehases siis fassaaditööd peavad olema kindlasti tasemel. Seda tähtsam on aga maja korrektne püstitus ja selle valve. Ehitusmehed kes hakkavad maja kokku panema peavad olema kindlalt läbinud mingisuguse koolituse või õpetuse, muidu võivad nad lihtsa vaevaga midagi kahjustada. Kui fassaadid on heledad siis tulevikus on neile teostada ka fassaadi pesu, eriti arvestades Eestimaa ilmastiku olusi.

Kui olete tellinud maja paigalduse tunduvalt endast kaugemal siis lisaraha maksta mõnele turvafirmale on täiesti loogiline, vastasel juhul võib kiirelt mõni aken või uks “minema jalutada”. Näiteks tehasepaketi paigaldamine võtab üldjuhul aega ainult 1-3 päeva (vundament peab varem valmis olema) ja ülejäänud tööd veel u. 2 kuud ning selle tarbeks omanikujärelevalve hankimine on igati taskukohane ja mõistlik investeering.

Tehase paket mooduli puhul on ilmselt ainult 35-45 protsenti tervest summast. Arvestades täiesti vahepealset maksumust siis maja koguhind võib tulla u. 130 000€. Hoone m2 panevad paika kui suureks oma maja hind võib tulla. Siin kohal tuleks ka mainida väga pika staasiga ettevõtet nagu Kulgur Projekteerimine kellel on antud valdkonnas palju teadmisi.

moodul kodu